3 rodzaje cv

3 rodzaje cv. Jak napisać cv?

CV otwiera drzwi do rekrutacji. Jest kartką papieru, która przedstawia nas osobie poszukującej pracownika. Powinno więc być napisane tak, żeby popchnąć mocno te rekrutacyjne drzwi i otworzyć przed nami drogę do dalszych rozmów.

Napisanie dobrego cv jest tylko do pewnego stopnia trudne. I tak, możecie w tym momencie uważać, że przesadzam, ale kiedy skończymy nasz mały kurs, przyznacie mi rację. Rozbijemy temat cv na kilka wpisów, żeby mnie było łatwo to wszystko opisać, a wam – przeczytać.

Zacznijmy od rodzaju cv, czyli układu, w którym zapisane są w nim informacje. Klasyfikacja w literaturze czasami sięga kilkunastu pozycji i jest bardzo drobiazgowa, na nasz użytek jednak spokojnie możemy ją ograniczyć do 3 głównych typów.

3 rodzaje cv:

 1. Chronologiczne:

  Najbardziej popularny rodzaj. Główną częścią chronologicznego cv jest historia zatrudnienia opisana według chronologicznej (co za zaskoczenie!) kolejności. Z małym mykiem jednak – chronologia jest odwrócona, czyli na pierwszej pozycji opisujemy najświeższe (np. obecne) miejsce pracy i stanowisko.

  + ten typ jest najczęściej spotykany, więc osoby rekrutujące są do niego najbardziej przyzwyczajone. Poza tym (o ile dobrze przygotowane) cv chronologiczne jest proste, przejrzyste i czytelne.

  jeśli mamy mało doświadczenia, doświadczenie tylko z jednej firmy lub długą przerwę w pracy – w tym cv od razu to widać. Ale bez paniki – są sposoby, żeby to „obejść”.

 1. Kompetencyjne:

  W tym cv głównym punktem jest opis naszych kompetencji i umiejętności, i to im poświęcamy najwięcej miejsca. CV kompetencyjnego w czystej postaci (tylko opis kompetencji) prawie w ogóle się nie stosuje – rozbudowany opis umiejętności uzupełniamy więc krótką, hasłową historią zatrudnienia.

  + przez przeniesienie ciężaru z przebiegu kariery na umiejętności, to cv pozwala nam zawalczyć o pracę w branży, w której nie mamy doświadczenia lub pokazać nasze mocne strony, gdy doświadczenia mamy mało lub tylko z jednej firmy.

  wymaga dużo pracy, żeby przygotować je w czytelny i ciekawy sposób. Pisząc to cv wiele osób popada w nadmierną szczegółowość, czego efektem jest zbyt długi, nieprzejrzysty dokument, który zmniejsza ich szanse w rekrutacji, zamiast ich wspierać.

 2. Graficzne:

  Ten rodzaj cv w ciągu ostatnich kilku lat pojawia się coraz częściej. Piszący je odchodzą od tradycyjnego, linearnego układu danych na białej kartce, przekazując zamiast tego informacje o swoim doświadczeniu i wiedzy w formie infografiki, wykresów i obrazków. Pojawiają się tu kolory, nietypowe czcionki i zupełnie inny układ przestrzenny danych.

  + przez swoją nietypowość i ciągle niewielką popularność pozwala wybić się z „tłumu konkurencji”. Dodatkowo pewne osiągnięcia, czy działania (np. wzrost wyników, zaprojektowane kampanie) dobitniej można przedstawić w formie obrazkowej.

  niestety nietypowość tego cv jest również jego minusem. Osoby poszukujące pracowników, przyzwyczajone do linearnego układu treści, mogą nie odnaleźć w nim potrzebnych im informacji, a czasami wręcz uznają takie cv za „niepoważne”…

Ok, teraz kiedy znamy już główne rodzaje cv, pojawia się ważne pytanie: jaki rodzaj wybrać? Każdy z rodzajów cv w jednych sytuacjach sprawdzi się lepiej, niż w innych, dlatego zajmiemy się tym szczegółowo w kolejnych postach, przyglądając się jak napisać każde z nich.

Jednak dobrze napisane cv chronologiczne nie zaszkodziło jeszcze nikomu. Jest jak klasyczna biała koszula – czysta, wyprasowana i w dobrym stanie sprawdzi się w każdej sytuacji, warto więc mieć je w swojej dokumentacyjnej garderobie.