4 style uczenia się

VARK_4 style uczenia sie

Ludzie uczą się w różny sposób. Niby żadna nowa wiadomość, ale ilu z was kiedykolwiek sprawdzało w jaki sposób najlepiej przyswaja informacje?

Dla mnie swego czasu ogromnym odkryciem było poznanie podziału na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Nagle wszystko stało się prostsze i bardziej zrozumiałe: czemu niektórych wykładowców uwielbiam, a innych nie znoszę (choćby i byli dużo bardziej sympatyczni). Czemu namiętnie notuję na każdych zajęciach, nawet jeśli połowa notatek okazuje się potem nieprzydatna. Notuję zresztą do dzisiaj i faktycznie rzadko potem do tych notatek zaglądam, ale są mi niezbędne, by przyswoić przekazywane podczas spotkania informacje. Odkrycie mojego stylu uczenia się skutecznie rozgrzeszyło mnie też z namiętności do kolorowych flamastrów, kredek i rysowania szlaczków w notatkach po dzień dzisiejszy. I przestałam też mieć poczucie winy, że nie słucham radia, a prezentacje prowadzone przez odczytywanie tekstu ze slajdów mnie usypiają.

Podział na 4 style uczenia się (VARK) opracował prawie 30 lat temu Neil Flemming. Wyróżnił:

Wzrokowców (V) – na których najmocniej działa przekaz wizualny: wykresy, obrazki, filmiki instruktażowe, zdjęcia, kolorowe szlaczki i podkreślenia.

Słuchowców (A) – czyli osoby, do których najlepiej trafia dźwięk i przekaz werbalny. To ci, którzy uwielbiają nosić słuchawki, a podczas wykładów nie robią notatek, bo utrudnia im to skupienie się.

Tekściarzy (R) – wielbiciele podręczników, pogłębionych wpisów w wikipedii i instrukcji obsługi. Podobnie jak wzrokowcy najmocniej wykorzystują oczy, ale zamiast wykresów i kolorowych obrazków wolą lity tekst, soczyście wypełniony informacjami.

Kinestetetyków (K) – inaczej dotykowców. Osoby, które potrzebują ruchu, aktywności, manualnego działania, a najsilniej świat przemawia do nich przez zmysł dotyku. To oni uwielbiają warsztaty pieczenia chleba, eksperymenty na lekcjach fizyki i majsterkowanie w szopie z narzędziami.

Ponad połowa ludzi to typy mieszane, łączące 2 (rzadziej 3) style uczenia się. Na stronie Neila Fleminga znajdziecie tutaj bezpłatny tekst w wersji angielskojęzycznej.

Mnie wychodzi typ mieszany V/K, a wam? Jesteście ciekawi, jaki jest wasz styl?