Closerie des Lilas

Kawiarnie w Paryżu na Montparnasse

Oczywiście jest tu historia. Oczywiście jest długa lista znanych artystycznych, politycznych i filozoficznych nazwisk obejmujących XIX i XX wiek, dla których kawiarnia ta była drugim domem. Oczywiście jest hasło, że obok Le Dome, La Coupole i La Rotonde to jedno z najbardziej słynnych miejsc na Montparnasse.

Dla Misty jednak to przede wszystkim miejsce podglądania i podsłuchiwania teraźniejszości. Wystarczy popchnąć obrotowe drzwi i wejść do Closerie des Lilas. Mniej tu turystów niż w innych znanych kawiarniach Paryża, o których pisze każdy przewodnik. Ich brak z nawiązką wyrównują „zwykli” Paryżanie.

Nie są oni oczywiście tacy do końca „zwykli”, czy też „przeciętni”, bo to w większości przedstawiciele intelektualnej i zamożnej lewobrzeżnej części miasta. Przychodzą do Closerie de Lilas jak do baru „na rogu”: na śniadanie, na kawę, na lunch z przyjaciółką, popołudniowego drinka, kolację z rodzicami. Misty siedząc przy jednym ze stolików nawet nie zwraca uwagi na zamówione danie, które stawia przed nią kelner, bo zamienia się w rasowego podglądacza, obserwując i podsłuchując, jak wygląda codzienność w tej części Paryża.

Gdybyście zabłądzili kiedyś w okolice południowego wejścia do Ogrodu Luksemburskiego, skuście się na kieliszek wina i też popodglądajcie.

Closerie des Lilas

171 Boulevard du Montparnasse, Paryż