Kurs improwizacji

Kurs improwizacji teatralnej

Improwizacja na początku kojarzyła mi się niczym. Potem z grupą studentów, którzy w nieskoordynowany sposób biegają po scenie, wrzeszcząc jak opętani. Teraz jednak uważam improwizację za jedno z najlepszych narzędzi do przełamywania lęku i oporu przed publicznymi wystąpieniami.

Kurs lub warsztat improwizacji znaleźć można dzisiaj w prawie każdym dużym mieście, ale jeszcze do niedawna były to zajęcia mocno egzotyczne. Na czym polegają? Na improwizowaniu, czyli tworzeniu występu scenicznego z niczego. Jednak ich efekt jest znacznie wykracza poza scenę.

Zajęcia improwizacji uczą przełamania w sobie bariery strachu przed stanięciem w centrum uwagi patrzących. Budują zaufanie do własnej kreatywności. Pokazują jak będąc sobą – porwać tłum. Uczą współpracy w grupie i reagowania na nieprzewidywalne sytuacje. Dają swobodę w spontaniczności. Brzmi to wszystko całkiem nieźle, wiem, a najlepszy jest w tym fakt, że ani trochę nie koloryzuję.

Ostateczna forma zajęć zależy od prowadzącego, łączy je jednak to, że nikt nie będzie oczekiwał, że podczas pierwszych wskoczycie na scenę i dacie popis. Zaczynają się od „rozgrzewki”, czyli kilku, wspólnych ćwiczeń podczas których na przykład udajecie rośliny, bawicie się wspólnie wymyślonymi przedmiotami albo krążycie po sali uśmiechając się do siebie nawzajem (wbrew temu jak brzmi, to jest bardzo trudne ćwiczenie!). Po rozgrzewce przechodzi się do ćwiczeń mocniej nakierowanych na sceniczne działanie. Zajęcia z improwizacji przyciągają wielu ludzi, których kusi scena, ale jest też na nich miejsce dla tych, którzy chcą po prostu zrobić coś dla siebie.

W Warszawie cotygodniowe zajęcia w formie otwartej (można dołączyć kiedy się chce i na jak długo się chce) prowadzi Szkoła Impro 

A informacje o warsztatach i dłuższych kursach w Warszawie i innych miastach, znajdziecie na stronie Improwizacja w Polsce 

Może warto spędzić weekend na dobrej zabawie, by przełamać strach przed odzywaniem się w grupie?