Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Czasami ktoś pyta mnie, jak przygotować się do pytania o słabe strony na rozmowie o pracę. To pytanie jest jak dinozaur: wiekowe, leciwe, pozornie groźne i każdy o nim słyszał, ale rzadko kto miał z nim naprawdę kontakt. Pojawiło się w latach 90. i po tym, jak każdy artykuł czy książka o przygotowaniu do rozmowy podawały na nie receptę („opowiedz o wadzie, które może też być zaletą, np. nadmierna drobiazgowość”), zdecydowana większość rekruterów już dawno od niego odeszła.

Są jednak pytania, które prawie na pewno pojawią się na rozmowie, choć każda rozmowa o pracę przebiega trochę inaczej. Wiele zależy od tego w jakiej branży jesteśmy, o jakie stanowisko się staramy. Jest jednak pula pytań, które występują w każdej. Te najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczą spraw ogólnych i niezależnych od konkretnej pozycji, a mają duże znaczenie dla pracodawcy. Jeśli więc wybieracie się na rozmowę, to przygotujcie sobie zawczasu na nie odpowiedzi.

Na rozmowie o pracę tych pytań możesz się spodziewać, czyli zestawienie najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

PYTANIA O MOTYWACJĘ

Co skłania pana do zmiany pracy?
Co wydaje się pani interesującego w tym stanowisku/firmie?
Jakiej pracy pan dla siebie szuka teraz?

Po co pytają: niezależnie jak zadane, pytania o motywację służą sprawdzeniu właśnie motywacji (niespodzianka!). Dowiedzeniu się, co powoduje, że kandydat jest gotowy do rozmów, na ile jest zdecydowany do zmiany pracy (jeśli obecnie pracuje) lub na ile rozmawia z nami, bo chce tu pracować, a na ile bo musi (jeśli obecnie nie pracuje). Takie pytania pomagają też sprawdzić, czy dana osoba ma szanse zostać z nami na dłużej, czyli czy w naszej firmie, jej rozwoju, stylu działania i planach jest coś, co sprawi, że będziemy dla tej kandydatki ciekawym miejscem pracy w dłuższej perspektywie. Np. jeśli ktoś lubi rozwój, dynamikę i „kiedy się dzieje”, a ze swojej obecnej pracy chce odejść, bo „dopadła ich stagnacja”, to może nie zagościć na długo w naszej spokojnej, uporządkowanej, stabilnej firmie.

Jak odpowiadać: najlepiej szczerze, pomijając jednak oczernianie obecnego lub poprzedniego pracodawcy (pisałam wcześniej o tym, czego nie mówić na rozmowie). To jest pytanie, na które nie ma złych odpowiedzi, choć mogą być odpowiedzi niekompatybilne. Mam na myśli to, że mogą nas nie zaprosić do dalszych rozmów, jeśli okaże się, że nasza motywacja nie styka się w żaden sposób z tym, co mogą zapewnić. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to fatalna porada z mojej strony, ale spójrzcie na to jeszcze raz. Czy jest sens podejmować pracę w firmie, w której nie mamy szans znaleźć tego, czego szukamy? (ok, wyjątkiem jest sytuacja, w której musimy znaleźć pracę JUŻ, bo nam odetną prąd. Ale powiedziecie szczerze, jak często się to wam zdarzyło?)

PYTANIA O HISTORIĘ

Z jakiego powodu rozstała się pani z ostatnią firmą?
Co spowodowało, że zdecydował się pan przejść z firmy A do B?
Jaki był powód półrocznej przerwy w pracy w 2013 roku?

Po co pytają: po to, żeby lepiej poznać kandydata, dowiedzieć się, co jest dla niego ważne w pracy zawodowej. Czasami, żeby sprawdzić, czy świadomie buduje swoją karierę. Też żeby sprawdzić, czy motywacja, o której mówił, jest rzeczywista. Spotkałam kiedyś kandydata, którego CV mogło sprawiać wrażenie chaotycznego – co 5 lat zmieniał branżę, w której pracował, choć w każdej z tych branż zajmował się sprzedażą. Zapytałam go o to podczas rozmowy. Odpowiedział, że jego celem za kolejne kilka lat jest praca doradcy/konsultanta zajmującego się strategiami sprzedażowymi. Stara się więc poznać jak najszersze spektrum branż i kanałów sprzedaży, by mieć doświadczenie, z którego będzie później czerpał, i które będzie go uwiarygadniać w oczach klientów.
Rozmawiałam też z kandydatką, która pytana o motywację dużo mówiła o potrzebie rozwoju i poszerzania doświadczenia, ale spytana o powody zmiany pracy wymieniała za każdym razem wyższe wynagrodzenie w nowym miejscu. Nie muszę wam mówić (ale i tak powiem), że to przykład niespójnej motywacji.

Jak odpowiadać: Przyjrzyjmy się przebiegowi swojej dotychczasowej pracy. Czy są jakieś luki, które trzeba będzie wyjaśnić? Jeśli tak, to przećwiczmy opowiadanie o tym. Chcę też zaznaczyć, że można powiedzieć otwarcie, że szukaliśmy nowego miejsca, po tym jak zwolniono nas w wyniku redukcji etatów i zajęło nam to kilka miesięcy.
Przyjrzyjmy się też, czy kolejne miejsca układają się w spójną historię. Nawet jeśli nie była to wcześniej świadoma decyzja o budowaniu konkretnej kariery, może z perspektywy czasu widać w niej nitkę przewodnią?

PYTANIA O AUTOPREZENTACJĘ

Który zrealizowany przez siebie projekt uważa pani za największe osiągnięcie?
Proszę opowiedzieć coś o sobie.
Jakie było największe wyzwanie zawodowe, przed którym pan stanął?

Po co pytają: Żeby poznać kandydata, dowiedzieć się więcej o jego/jej hierarchii wartości i doświadczeniach. Też żeby wyrobić sobie opinię o umiejętnościach prezentacji, stylu wypowiedzi, komunikacji. Te mogą mieć różną wagę zależnie od roli, jakiej dotyczy rekrutacja. Najbardziej standardowy przykład: inne umiejętności prezentacji są potrzebne u kierownika sekcji PR, a inne u programisty, ale jeden i drugi może zostać zapytany o wyzwania, przed którymi stanął. W firmie, z którą prowadzimy rozmowy, mogą mieć np. plan wprowadzenia restrukturyzacji, zrobienia dużego kalibru zmian i szukają kogoś „zaprawionego w boju”. Wtedy kandydat, który jako największe dotychczasowe wyzwanie opisze konieczność przeprowadzenia dyscyplinującej rozmowy z niepokornym pracownikiem, będzie dla pracodawcy mniej ciekawy niż ten, który zarządzał zamknięciem firmy i negocjował odejścia grupowe ze związkami zawodowymi.

Jak odpowiadać: Przede wszystkim przygotować się. Na szybko, w stresie, z pamięci umykają te najciekawsze, najbardziej kolorowe przykłady działań. Opowieść o sobie też brzmi lepiej kiedy ma początek, środek i zakończenie (nawet gdy jest to w sumie 5 zdań). Dlatego kluczem do dobrej odpowiedzi na pytania autoprezentacyjne, jest wcześniejsze przemyślenie, przygotowanie i przećwiczenie.

PYTANIA O STYL DZIAŁANIA

Co jest dla pani ważne w pracy?
Z jakim typem osób najbardziej ceni sobie pan pracę?
Które z dotychczasowych miejsc pracy najlepiej pani wspomina i dlaczego?

Po co pytają: żeby poznać preferencje co do kultury organizacyjnej (i sprawdzić, czy jest spójna z tą obecną w firmie) i żeby poznać kandydata jako członka zespołu (i sprawdzić, czy zespół, do którego ma dołączyć, go zaakceptuje).

Jak odpowiadać: uważam, że najlepiej zgodnie z prawdą, bo tylko wtedy zwiększamy swoje szanse na znalezienie się w miejscu, w którym będziemy się dobrze czuć. To jest pytanie otwarte, nie ma na nie dobrej i złej odpowiedzi. Chyba, że mamy w środku w firmie „swoich ludzi”, którzy uprzejmie doniosą nam jakie cechy są pożądane i z kim przyjdzie nam pracować. Wtedy faktycznie mamy szanse wstrzelić się w punkt ze swoimi odpowiedziami.

PYTANIA O PIENIĄDZE

Ile chciałby pan zarabiać?
Jakiego pakietu dodatkowego pani oczekuje?
Jaki jest poziom minimalny pana oczekiwań finansowych?

Po co pytają: żeby poznać oczekiwania finansowe. Tak wiem, że to oczywista oczywistość, ale (!) cały czas podczas rekrutacji spotykam kandydatów, którzy są do tego pytania kompletnie nieprzygotowani.

Jak odpowiadać: Po uprzednim przemyśleniu i przeliczeniu. Ile zarabiamy teraz? czy jesteśmy gotowi przejść do innej firmy z te same pieniądze, czy zależy nam na wzroście zarobków? Jakie jest nasze minimum, czyli ile musimy miesięcznie zarobić na spłatę kredytu, czynsz, rachunki i jedzenie? zapytani o minimum dodajmy do tej kwoty 15%. To jest też pytanie, przy którym możemy powiedzieć o otwartości na różne formy zatrudnienia, jak kontrakt menedżerski, umowa o dzieło, praca w oparciu o działalność gospodarczą. Nie namawiam tu do dawania pracodawcy furtki do uniknięcia zatrudnienia nas na umowę o pracę, tylko o pamiętaniu, że rodzaj zatrudnienia wpływa na finalny koszt dla pracodawcy. Jeśli chcemy zarabiać powyżej średniej wynagrodzeń na tym stanowisku, a jednocześnie prowadzimy własną działalność i chcemy to wykorzystać – warto o tym powiedzieć.

Pytania, które wymieniam w tym poście, to najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Spotkaliście się z którymiś z nich?

 • http://www.daywithcoffee.blogspot.com/ daywithcoffee

  Prośba o opowiedzenie paru słów o sobie padła na każdej z rozmów, na której miałam okazję być. każda z tych rozmów była ciekawym doświadczeniem, które bez wątpienia przydaje się na przyszłość, zwłaszcza, że jestem jeszcze na studiach. Odpowiedź przygotowywałam sobie zawsze wcześniej choć w praktyce wyglądało to tak, że zdołałam powiedzieć ze stresu zaledwie 3/4 przygotowanej kompozycji :-)

  • http://www.miejskieprzygody.pl/ Agnieszka Ogonowska

   Hej, 3/4 kompozycji to duży sukces! Wydaje mi się, że średnia to raczej 1/2 – często po spotkaniach kandydaci dzwonią do mnie lub przysyłają mejla, że zapomnieli jeszcze wspomnieć o tym i o tamtym :)
   Świetnie też, że chodzisz już na rozmowy, choć jeszcze studiujesz. Dobra prezentacja to rzecz do wytrenowania, a im więcej spotkań odbytych, tym więcej treningu.
   Ja też staram się chodzić na rozmowy za każdym razem, gdy mam okazję. Nawet jeśli nie szukam akurat nowej pracy 😉